🌸...خوش آمدید
روز جهانی اتیسم

روز جهانی اتیسم

با امید به کشف روش‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به اتیسم،

موسسه پارك سلامت روان

روز جهانی اتیسم را گرامی می‌دارد.

اختلال اتیسم یک طیف است به این معنا که افراد در موارد زیر با هم متفاوت اند:
•  هوش: بسیاری از کودکان دارای ناتوانی های ذهنی هستند، تعداد محدودی دارای استعدادهای جزیره ای  و توانایی های کاملا خاص و غیر معمول هستند (ساوانت) و بقیه توانایی های متوسطی دارند.
•  علاقه ی اجتماعی: برخی از کودکان کناره گیر هستند و بی علاقه نسبت به بودن در کنار دیگر کودکان هستند، برخی دیگربسیار علاقه مند به کودکان دیگر هستند اما توانایی برقراری ارتباط با آنها و یا صحبت کردن با آنها را ندارند.
•  زبان: برخی از کودکان هرگز به زبان بیانی دست نمی یابند، برخی دیگر مانند پروفسوهای کوچک با دریای بیکران لغات و ساختار پیشرفته ی جملات صحبت می کنند.
•  شدت علائم: برخی از کودکان به رفتارهایی مانند بال بال زدن، چرخیدن مشغول می شوند و به لحاظ اجتماعی بسیار ناپخته اند، اما دیگران به سختی می کوشند تا تظاهر به نرمال بودن نمایند به ویژه در موقعیت های عمومی.
•  اختلالات همراه دیگر: برخی از کودکان طیف اتیسم اختلال همراه دیگری ندارند، اما تعداد کمی صرع و اختلالت ژنتیکی دیگر از جمله سندرم X شکننده، توبروس اسکورلوز را به همراه دارند. اختلالات اضطرابی به ویژه فوبیای اجتماعی و رفتارهای وسواسی اجباری به طور ویژه ای رایج هستند و افسردگی در نوجوانی می تواند بروز نماید.

?این اختلال ناتوانی است که در طول عمر فرد ادامه می یابد و درمان قطعی شناخته شده ای برای آن وجود ندارد، اما نتایج در طول تحول متفاوت است. برخی از کودکان ممکن است در دوره ی اولیه ی کودکی از طیف بالینی خارج شوند و دیگر معیارهای تشخیصی را دارا نباشند، اما حتی در این گروه نیز مشکلات اندکی باقی می ماند.


منبع:Working with families of preschoolers with autism:parent-mediated early intervention

Date

14 فروردين 1397

Tags

جدیدترین اخبار